Yandex
Domain Hosting

Domain Hosting

Domain yani alan adı internet platformunda kelime, sayı gibi sembollere verilen yani onları temsil eden adlardır. Domainler internet üzerinden aradığımız kelimeleri temsil etmekte ve karşımıza o şekilde çıkmaktadır. Eğer domain denilen şey olmazsa internet siteleri sadece web sitesinin ip adresi ile çalışabilir. Bu durum da domainli olana göre daha zorlu ve daha yavaş çalışan bir sistemdir.

Domain denilen şeye aslında kişinin veyahut firmanın internet üzerinde sahip olduğu kimlik olarak da söyleyebiliriz. Yani internet üzerinde sahip olunan kimliklere domain adı verilmektedir. İnternet platformlarında bulunabilmek, varlığınızı sürdürebilmek için öncelikle domain almalısınız. Sonuç olarak herhangi bir isim olmadan o platformda var olamaz, kalıcılığınızı sürdüremezsiniz.

Domain Çeşitleri Hakkında
Domain Çeşitleri Hakkında

Domain denilen internet kimlikleri kendi içinde iki farkı gruba ayrılmaktadır. Bu gruplara girişmeden önce şöyle söyleyeyim, bir an önce almadıysanız domain satın alın. Eğer ilerde almak isterseniz yüksek meblağlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Zamanında bu adımı atmayan çok bilinen firmalar isimleri kullanıldığı için daha sonralarda çok fazla paralar ödeyerek alabilmişlerdir o kimlikleri geri. Domain denilen alan adı ne kadar çok akılda kalıcı, basit ve sade olursa o kadar iyi olacaktır. Çünkü basit, sade ve de akılda kalıcı olması sitenizin sürekli olarak hatırlanabilir olması anlamına gelmektedir. Bu da zaten istenilen bir durumdur. Alan adınız ne kadar bilinirse o kadar iyi olur. Şimdi domain çeşitlerinden bahsedeceğim.

Domain Çeşitleri
Domain Çeşitleri

Domain denilen internet kimlikleri kendi içerisinde 2 kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar uluslar arası domain ve yerel/coğrafi domainlerdir. Şimdi biraz bunlardan bahsedeyim. Uluslarası domainler Amerika’dan alınan internet kimlikleridir. Genellikle .com ve .gen ile karşılaşırız ki bunlar en sık kullanılanlardır. Bu domain çeşidinde bir domaini ilk alan kazanır durumu vardır. Eğer almak istediğiniz domain alındıysa çok yüklü miktarlarda paralar vererek o domaini alma imkanına sahip olabilirsiniz. Yerel domainler de ise durum biraz daha farklıdır. Çünkü uluslararası olanlara göre biraz daha özel sayılmakta ve bu sebeple aynı isimi, aynı domaini alma ihtimali çok daha azdır. Yerel domainlerde her ülkeye her ulusa özel bir kod bulunmaktadır. Örneğin Türkiye kodu .tr’dir.

Domain Çeşitleri Diğer Deyiş
Domain Çeşitleri Diğer Deyiş

,Domain çeşitlerini uluslararası ve yerel olarak iki kategoride inceledik. Fakat ulusal olarak kullanılan dilde bunlar Üst ve Alt düzey olarak incelenmektedir. Üst düzey domainler adından da anlaşılacağı üzere en üst düzey olan domain çeşididir. Çeşit çeşit üst düzey domain vardır. Hangisini seçeceğimize siz kendiniz zarar veriyorsunuz. Bu seçimi Web sitenizin tarzına göre yapabilirsiniz. Örneğin .gov devlet kurumlarının kullandığı domain çeşididir. Yani her domain her çeşit sitede kullanılamaz. Üst düzey olan bütün domainleri internet araştırmalarınız sonucunda tek bir liste altında da bulabilirsiniz.

Domain Satın Alma
Domain Satın Alma

, İnternet üzerinde bir kimliğe sahip olabilmek için domain yani alan adı satın almalısınız. Bu şekilde internet üzerinde kendinize ait bir adınız olacak ve bu şekilde bilineceksiniz. Ne kader kısa ve öz olursa o kadar iyi olduğunu söylemiştik. Domain satın alırsanız daha kişisel ve de özel bir site haline gelirsiniz. Domain satın al aramasıyla birçok farklı seçenekle karşılaşabilirsiniz. Markalaşmanın tek yolu domainlerdir. Domainler sizi kişiselleştirecek ve de size, sitenize resimlik katacaktır. Bu sebeple domain satın alarak daha iyi tanınan ve daha kaliteli bir marka durumuna gelebilirsiniz. Domain satın almak artık birkaç tuşla da yapılabilen bir işlem haline gelmiştir.


BLOG