Yandex
Grafik Tasarımı

Grafik Tasarım

Günümüzde teknoloji alanında gelişmeler sayıca büyük artış göstermiştir. Artık günlük hayatta birbiri ile rekabet içinde olan firmalar dijital platformlarda da rekabet içerisine girmeye başlamıştır. Bu sebeple dijital platformlarda herkes kendini kanıtlamak için çalışmalar başlatmış ve dijital ortamların kullanıcı sayısında da büyük artışlar meydana gelmiştir.

Sitelerini arama motorlarında en üstlere çıkarmak için uğraşılar günden güne artmıştır ve de birçok sistem, birçok yöntem üretilmiştir bu anlamda. Siteleri öne çıkarmanın en gözde yöntemlerinden birisi de tasarımdır. Web tasarımı yapılarak siteler kulaktan kulağa yayılıp, dijital ortamlarda birçok ziyaretçi ve kullanıcı kazanmaktadır. Tasarım bu anlamda gerçek anlamda büyük bir başarıya ve etkiye sahiptir.

Grafik Tasarım Nedir ?
Grafik Tasarım Nedir ?

Yolda yürürken, oturduğumuz yerde etrafı izlerken ve hatta kısaca her yerde grafik tasarımla karşı karşıya gelebiliyoruz. Okuduğumuz kitap, gazete, dergilerde bile tasarım vardır. Ve bütün bu tasarımları yapan aslında bir meslek grubu var. Bütün bunlar grafik tasarım başlığı altında yapılan işlerdir. Bu alan günümüzde gittikçe ilgi odağı olmaya başlayan bir alandır. Birinci sebep olarak dijital platformlardaki rekabeti söyleyebiliriz. İkinci sebep ise aslında hayatlarımızın bile bir düzen içinde olmasını örnek verebiliriz. Görsellik hayatımızın her alanında, her bölümünde önemli bir noktadadır. Ve de görsel hafıza her insanda en çok çalışan hafıza bölümüdür. Görünen şeylerin %75'i insanların aklında uzunca süre kalmaktadır.

Grafik Tasarım Alanları
Grafik Tasarım Alanları

Grafik tasarımın alanlarından özellikle bahsetmek biraz zor olacak çünkü etrafımızda görmüş olduğumuz çoğu şey bir grafik tasarım ürünüdür. Görüp görebileceğiniz her şey aslında grafik tasarım başlığı altında incelenmektedir. Günümüzde en çok teknolojik ürünler üzerinden kullanılmaktadır. Çünkü dönem teknoloji dönemidir tamamen. Teknoloji bu şekilde geliştikçe bu alan üzerinde çalışmalar da sürekli artacaktır. Bu artışla beraber sürekli yeni alanlar meydana çıkacak ve de grafik tasarımın ilgilendiği alanlarda da sayıca artış olacaktır. Zaten bu alanın da amacı görselleri, yazıları, tabloları vs. ön plana çıkarıp güzelliklerle, insanların ilgisini çekecek şekilde piyasaya sürmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için de sürekli gelişmekte ve de kendini yenilemektedir.

Grafik Tasarım Nasıl Yapılır ?
Grafik Tasarım Nasıl Yapılır ?

Dijital ortamlarda grafik tasarım yapabilmek için öncelikle photoshop programlarıyla ilgili bilginiz olması gerekmektedir. Düzenlemeler, eklemeler, çıkarmalar, renklendirmeler vs. bu programlarla yapılmaktadır ve bu sebeple bu programları öğrenmek işinize çok yarayacaktır. Ayrıca bu programlar ile çok daha farklı yaratıcılıklar da yapabilirsiniz. Grafik tasarım zaten büyük bir yaratıcılık gerektiren iştir. Ne kadar yaratıcılığınızı konuşturursanız o kadar yeni şey üretir ve o kadar çok duyulursunuz. Kısacası grafik tasarım nasıl yapılır sorusunun cevabı photoshop programlarını bilmekten geçmektedir. Ne kadar iyi bilirseniz o kadar çok tasarım yapabilir ve o kadar çok kendinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle web sitelerde grafik tasarım bilmek sitenizi ve sizi adım adım ileriye taşımaktadır.

Grafik Tasarımın Web Üzerinde Avantajları
Grafik Tasarımın Web Üzerinde Avantajları

Sahip olunan web sitelerin arama motorları üzerinde en üstlerde çıkması için birçok yöntem var demiştik. Bu yöntemlerden birisinin web tasarımı olduğundan grafik tasarımın gördüğü ilgi ve ona duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Grafik tasarım ile web sitelerinizin görüntüsü ve düzeni muhteşem bir uyum içinde olacaktır ve bu şekilde tıklanma sayınız artacaktır. Arama motorlarında en üstlerde çıkacaksınız ve de sürekli olarak tercih edilen bir site haline geleceksiniz. En önemli avantajı tıklanma sayısı artması ile sahip olunan sitenin değerinin artmasıdır. Grafik tasarım araştırmaları yaparak sahip olduğunuz web sitesini ileriye kolayca taşıyabilirsiniz.


BLOG