Yandex
İnternet Tasarımı

Web Tasarım

Günümüz teknolojisinde web siteler çok önemli bir yere sahiptir. İnsanlar, iş yerleri, resmi kurumlar, firmalar vs. hepsi kendine birer web sitesi açmaktadır. Çünkü dijital platform kullanımı büyük bir önem kazanmıştır. Artık neredeyse herkes web sitelerde dolaşmakta ve bir şeyler araştırmakta, satın almakta. Bu sebeple de döneme ayak uydurmak için web site açanların sayısı çokça artmıştır.

Birçok rakip firma artık web sitesine sahip olduğu için ve dijital ortamlardan da satış yapmaya başladıkları için dijital ortamlarda da rekabet boy göstermeye başlamıştır. Bu sebeple firmalar web sitelerini çok iyi yapmak için uğraşıyor ki en çok tıklanan olsunlar. Çünkü ne kadar çok tıklanma o kadar çok satış yapabilme olasılığı demektir.

Web Tasarım
Web Siteler Nasıl En İyi Olur?

Web siteler nasıl en iyi olur? Web sitelerin en iyi olması demek en çok tıklanan ve en çok ilgi gören anlamına gelmektedir. Bunun sağlanması için de birçok sistem ve de yöntem geliştirilmiştir. Mesela SEO gibi hizmetler ile sitenize gizli kodlar eklenmekte ve de bu kodlar sitenizin arama motorlarında üstlere çıkmasını sağlamaktadır. Sayfanızın içeriğindeki bir konuyla alakalı bir şey aranıldığı zaman sayfanız arama motorlarında ne kadar üstte çıkarsa o kadar çok tıklanır. Çünkü her insan özellikle bir site aramıyorsa, arama motorunda bir şey aradığı zaman çıkan ilk siteye tıklar. Bu tarz yöntemler yanı sıra web tasarımı da bir sitenin tutulması için önemli bir detaydır.

Web Tasarım
Web Tasarımının Sitenin Tıklanmasına Etkisi

Sahip olunan web sitelerin tıklanma sayısının artması için sistemlerin yanı sıra tasarımın da önemli olduğunu söylemiştik. Gelişen arama motorlarının özelliklerinden bir tanesi de site içinde tasarım ve yazılım uyumunu algılayabiliyor olmasıdır. Bu algılama ile sitenizdeki uyum ve tasarım ne kadar düzgünse o kadar çok tıklanma olasılığı artar. Çünkü arama motorları bunları algılayıp arama motorlarında sayfanızı üstlere taşıyacaktır. Web tasarımdan kastımız, site içindeki uyumlardır. Başlık yazı uyumu, düzen uyumu, gözleri yormayan renklerin seçimi, sayfanın düzeneği vs. Birçok etken vardır web tasarımı içeriğinde.

Web Tasarım
Web Tasarım Neleri Kapsar ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web tasarım neleri kapsardan kastımız aslında web tasarım unsurlarıdır. Web tasarım unsurlarına kısaca bir bakalım. Neler tasarım yapımında önemlidir, nelere dikkat edilmelidir inceleyeceğiz. En öncelikle önemsenen site düzenidir. Kullanılacak olan grafik, şablon vs. gibi şeylerin düzeninin sağlanması önemlidir. Daha sonra renk seçimine dikkat etmeliyiz. Renk seçimi sitenin içeriğine ve de müşterilerin sevebileceği tonlar olmalıdır. Göz yoran renkler site ziyaretçisini siteden uzaklaştıracaktır. Yazı tipinin değiştirilmesi de ara ara iyidir. Çünkü sürekli olarak aynı yazı tipinin kullanımı ziyaretçiyi yoracaktır bu sebeple ara ara font değiştirmek iyi olacaktır. İçerik de bir web site için çok önemlidir. Başlığa uygun olmayan içerik de ziyaretçiyi büyük bir hız ile siteden uzaklaştıracaktır.

Web Tasarım
Web Tasarım ve Düşünme

Web tasarım yapmak için birçok eğitim mevcuttur. Bu eğitimler ile web tasarım yapmayı ve de bir site içeriği nasıl olmalıdır detaylarıyla öğrenebilirsiniz. Web tasarımda önemsenecek detayları öğrenip, sitenizin içeriğine uygun bir şekilde tasarım yapar ve de bu şekilde uyumu yakalayıp tıklanmanızı arttırabilirsiniz. Tıklanma sayısı arttıkça site değeriniz artacak ve böylece daha çok tıklanacaksınız. Bu iki özellik birbiriyle paralel olarak ilerlemekte ve her şey düzen ve uyum içinde yapıldığı zaman hiç de zorlayıcı olmayacaktır. Sitenizin değerini kısa sürede arttırabilmek için tasarıma dikkat etmeli ve de içeriğinize uygun şekilde özenle hazırlamalısınız.


BLOG